Yüksek Çözünürlüğe Sahip Güvenlik Kameraları Hakkında Bilgiler

Eskilerde analog güvenlik kamera sistemlerinde 600- 700TVL değerli D1 kameralara yüksek çözünürlüklü güvenlik kameraları denmekteydi. Fakat günümüze geldiğimizde bu kameralara yüksek çönülürlüklü güvenlik kameraları demek çokta doğru olmayacaktır. Çünkü günümüzde internet veya güvenlik sistemleri firmaları ile konuştuğunuzda HD ve Full HD çözünülüğe sahip güvenlik kameraları ile karşılaşacaksınız. Bu yazımızda yüksek çözünürlüğe sahip güvenlik kameraları hakkında bilgiler vereceğiz.

Önceleri analog sistemlerde en yüksek çözünürlük değeri olan D1 çözünürlükte kamera görüntüsü ve kaydı alınabilmekteydi. Ama günümüzde ip kamera sistemleri ve yeni bir teknoloji olan HD-SDI teknolojisi denilen SDI güvenlik kamera sistemleri ile artık HD ve FullHD çözünürlükler artık hayal olmaktan çıkmıştır. Önceleri güvenlik kameralarında tanımlanamayan insan yüzleri ve ara detaylar günümüzde rahatlıkla tanınabilmektedir. Bu kadar fazla detayı sağlayan kameralar yüksek çözülürlüğe sahip dediğimiz piyasada daha çok bilinen ismi ile megapiksel güvenlik kameralarıdır. Günümüzde 1,3Mpiksel (HD), 2 Mpiksel, 3Mpiksel (Full HD), 5 Mpiksel ve daha yüksek çözünürlüklerde güvenlik kameraları üretilmekte ve aktif olarak güvenlik piyasasında kullanılmaktadır.

Yukarıda kullandığımız D1, HD veya FullHD gibi teknik terimler hakkında kısaca bilgi verir ve bu çözünürlükleri değerleri hakkında detaylara girer isek eminim konu daha detaylı ve anlaşılır hale gelecektir. Öncelikle analog kameralarda kullanılan çözünürlük detayları hakkında bilgi verelim isterseniz.

D1 = 720 x 576 piksel değerindedir.
4CIF = 704 x576 piksel değerindedir.
2CIF = 704 x 288 piksel değerindedir.
CIF = 352 x 288 piksel değerindedir.
QCIF = 176 x 120 piksel değerindedir.

Analog güvenlik kamera sistemlerinin sahip olabileceği çözünürlük değerleri yukarıda belirtilmiştir. Analog kameralar bu çözünürlüklerden daha yukarı bir çözünürlüğe sahip olamazlar. Aşağıda bu konuyu 3 resim üzerinde daha iyi anlayabileceksiniz. Her bir resim D1, CIF ve QCIF kameranın çözünürlüğünün monitörde izlenebilen görüntüsüdür.

D1 ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ BİR RESİM

D1 ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ BİR RESİM

CIF ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ BİR RESİM

CIF ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ BİR RESİM

QCIF ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ BİR RESİM

QCIF ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ BİR RESİM

Şimdide yüksek çözünürlük dediğimiz ip kamera ve SDI kamera sistemlerinde bulunan güvenlik kamera sistemi çözünürlükleri hakkında bilgiler verelim isterseniz. Burada çok farklı çözünürlük değerleri olmasına karşın 2 çözünürlük hakkında bilgi vereceğiz.

1,3 Mpiksel (HD çözünürlük) = 1280 x 720 piksel
3 Mpiksel (FullHD çözünürlük) = 1920 x 1080 piksel

Yine bu konuda konunun daha iyi anlaşılabilmesi için resimlerden yararlanacağız. Aşağıda bu konuda birkaç adet konuyu iyi açıklayan güzel resimler bulunuyor.

high

high2 high3 high4

Updated: 7 Mayıs 2014 — 18:50

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014