Box Kamera Nedir Kullanım Alanları Nelerdir

Box kamera neden tercih edilir?

Box kameralar, güvenlik kamerası denince ilk akla gelen kamera çeşididir. Bunun nedeni, ilk yapılan güvenlik kamerasının Box kamera şeklinde olmasıdır. Box kameraların kullanım alanı oldukça geniştir. Örnek verecek olursak; ofisler, apartmanlar, dükkanlar gibi iç mekanlarda kullanılır. Aynı zamanda benzin istasyonları, bina giriş ve çıkışları, trafik kontrol noktaları gibi dış mekanlarda da kullanılır.

Tercih edilme nedeni değiştirilebilir lens özelliğidir. Box kameralarda, görüntülenmek istenen bölgenin genişliği, uzaklığı ve konumuna göre lens değişimi yapılabilir. Box kamera için lens seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta asıl görüntülenmek istenilen yeri neresi olduğudur. Eğer sadece bir odayı görüntülemek gerekiyorsa, geniş açı lens kullanılmalıdır. Bir koridorun en uç noktası görüntülenmek isteniyorsa, yüksek mm’li bir lens kullanılması gerekir. Lenslerde mm büyüdükçe açı daralır. Fiziksel olarak hem geniş hem de yakın görüntü sağlamak mümkün değildir.

Eksi yönlerinden bahsetmek gerekirse boyutu iç mekanlar için uygun görülmeyebilir ancak iyi konumlandırılırsa göze batmayabilir. Ayrıca box kameralarda gece görüş özelliği olmadığı için, karanlık mekanlarda net görüntü elde etmek biraz zordur. Gündüzleri her kamerada olduğu gibi güneş ışınlarının direk kameraya gelmesini engelleyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Kamera muhafazası kullanmak da yararlı olacaktır.

boz_camBox kameraların montajı yapılırken kamera ayağı kullanmak gerekir. Bunun yanı sıra özellikle, dış mekanlarda konumlandırılan box kameralarda muhafaza kullanmak oldukça gereklidir.

Yüzlerce çeşidi bulunan box kameralara sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Updated: 7 Mayıs 2014 — 18:54

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014