Güvenlik Kamerası Güvenlik Rehberi

mailgooglecom1236614109Daha önce iki tane IP tabanlı büyük güvenlik kamerası (300′den fazla kamera destekleyen sistemler) planlamasında yer aldım. Bunun haricinde 4-5 tane de ufak çaplı 5-10 kameralı analog güvenlik kamerası (CCTV) işine kıyısından-köşesinden bulaştım. Baktım, bu iş yapışmaya başlayacak; bir yazı yazayım bari dedim.

Bu sisteme “kapalı devre” denmesinin sebebi, dışarı bir yayın yapılmayacak olmasıdır. Aman burası önemli. İşin “güvenlik kamerası” olduğunu asla unutmamak lazım. Kimileri işe başlayınca internet’ten yayın işlerine doğru gitmeye çalışıyor, bu apayrı bir iş. Diğer taraftan, güvenlikle ilgili bir konuyu internet’e açmanın riskleri de gene ayrı bir yazı konusu… Bu yazıda konumuz; “kapalı devre güvenlik kamerası sistemi satın alırken nelere dikkat edilmelidir?”

Detaya girmeden şunu belirteyim. Burası bir blog sitesi. Bilimsel bir dergi sitesinde değilsiniz. Dolayısıyla, okuduklarınızın tamamı sadece yazarı bağlar. Diğer taraftan; yazar, okuduklarınızla ilgili hiçbir doğruluk garantisi vermez. Yazar, yazılanların tamamını veya bir kısmını bir yerinden uydurmuş olabilir. Bu yazıda okuyacaklarınızın yazılmasındaki en önemli amaç, fikir vermesidir. Ya da belki; daha da çok kafa karıştırmaktır…

Bir başka önemli nokta da yazarın bu yazıda aklına estikçe eklemeler/düzenlemeler yapabileceğidir. “Yahu daha geçen gün nette okudum, gel bak adam ne yazmış” diye başkasına birşeyi gösterecekkene morarıp kalabilirsiniz. Bu nedenle bu yazıyı refere etmeden önce iki kere düşünün. Halen okumak isteyenler devam edebilir:

Günümüzde güvenlik kamerası alınırken en kaba olarak iki tercih şansı vardır:

IP kamera
Analog kamera

Artık analog ve sayısal (dijital) sözcükleri genel konuşma diline de girdi zaten, çok detaya girmeyeceğim bu nedenle.

IP kamera sisteminde; her bir kamera aynı zamanda bir küçük bilgisayardır. Kameralar depolama ünitesi ile bildiğimiz bilgisayar ağını (IP ağı) kullanırlar. Kameralara “ping” atabilir, kameranın üzerindeki web sunucusundan “kameranın web sayfasına” bağlanabilirsiniz. En önemli avantajı; çok esnek ve büyümeye açık sistemler olmasıdır. O kadar esnektir ki, aynı depolama ünitesinin bir kenarında kamera görüntüleri kaydedilirken, diğer tarafında DNS sunucunuzun verileri durabilir. Diğer taraftan, ağınızın olduğu her yerde (mesela ülkenin öbür ucu) bir kamera yerleştirebilir ve bunları merkezi olarak yönetebilirsiniz. Bu sistemlerin en büyük dezavantajı ise -özellikle az sayıda kamera olduğunda ve küçük alanlarda kullanımda- şu anda daha maliyetli olmasıdır.

Diğer alternatif ise analog kamera. Yukarıda bahsetmiştim. Bu yazıda asıl bu sistemlerden bahsetmek istiyorum. Çünkü Ip kamera alacak vatandaşlar zaten firmalarla aylarca görüşüp rahatça bilgi alabiliyorlar. Bu yazının konusu; apartmanında, sitesinde, işyerinde 5-10 kameralık sistem kurmayı düşünenler.

Updated: 2 Mayıs 2014 — 18:18

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014