Güvenlik Kamerası Satın Alma Rehberi – Depolama Cihazı

Kamera görüntülerinin kaydedileceği cihazdan bahsediyoruz. Artık eskiden kullanılan VHS, UHF, vb. manyetik kasetler kalmadı. Ne tarz kamera sistemi kullanılırsa kullanılsın, depolama tarafında mutlaka sayısal sistemler kullanılmaktadır. Depolama ünitesi bence CCTV sisteminin en önemli bileşenidir. Bir bölgede kameranız yok ise; olay olduğunda, “orada kamera yoktu” diyebilirsiniz. Ancak kameranın önünde olan bir olaydaki görüntüyü bulamazsanız (silinmişse, süresi dolduğundan üzerine başka görüntü yazılmışsa, kaydedilmemişse, vb.) o zaman mazeret olmaz işte… İşin vebali de var, dikkatli olmak lazım.

Dediğim gibi, depolama ünitesi artık sayısal. Yani üzerinde veriler bildiğiniz “bilgisayar tarzında” kaydediliyor. Biraz daha detaya girersek; bu DVR kutusu içinde; harddisk, sabit disk, sabit sürücü, vb. isimlerle anılan depo cihazları kullanılıyor. Bu cihazların da sağlam ve yeterli boyutta olması gerekiyor.

Aşağıda depolama ünitesi konusunda aklıma gelen önerileri yazmaya çalıştım.

Depolama ünitesinin markası çok önemli. Kaliteli bi cihaz olması, hayati derecede önemli. Çan-çin-çon türü markalara lütfen para vermeyin.
Disk boyutuna siz karar vereceksiniz. Firmaların söylediği “30 gün görüntü kaydeder” lafı üfürüktür biraz. birçok parametreye göre değişir. Ama iki farklı firmadan aldığınız iki farklı CCTV teklifini karşılaştırırken, disk boyutunu rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz.
Kaç tane depolama cihazına ihtiyacınız var? Çok dağınık mekanlarda kamera takacaksanız, kameralara kilometrelerce kablo çekmek yerine, birbirine yakın olan 3-5 kamera için ayrı bir depolama ünitesi düşünebilirsiniz. Kameraların hepsi birbirine yakın ise o zaman tek cihaz işinizi görecektir.
Cihazınız kaç kamera destekleyecek? Cihazın arkasındaki yuvarlak delik sayısı kadar (çok gerçekçi bir ifade olmadı tabii ki) kamera bağlayabilirsiniz. Örneğin 16 kamera destekli sistem ve 10 tane de kamera aldınız. Canınız istediğinde, ilave maliyete (kablo, kamera ve işçilik hariç) gerek kalmadan 6 kamera daha aynı sisteme ekleyebilirsiniz. Tabii bu durumda toplamda sakladığınız 30 günlük kamera görüntülerini artık 30 gün değil, 23-25 gün gibi daha az bir süre tutulacağını da hesaplayın.
Ağ bağlantısı gerekli mi? Cihazı ağa bağlarsanız; evinizden de hatta internet üzerinden her yerden de tüm kameralarınızı izleyebilirsiniz. Buna gerçekten ihtiyaç var mı? Sizin kameralarınızı başkası da bir şekilde izlerse sizin için sıkıntı olur mu? Dikkatli olmak lazım.

Updated: 2 Mayıs 2014 — 18:27

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014