Güvenlik Kamerası Satın Alma Rehberi – Kameralar

guvenlik-kameralari-225Sistemin ikinci önemli bileşenine geldik. Ama günümüzde kameralar gerçekten çıtayı bayağı yükseltti. Çok aşırı kötü bir kamera değilse, gün ışığında oldukça kaliteli görüntü verecektir. Zaten kameraların hemen hepsinde aynı 2-3 markanın sensörleri ve lensleri kullanılıyor ki kameranın en önemli iki bileşeni de bunlar zaten. Lens ışığı (görüntüyü) toplayıp kameraya aktaran en önemli optik bileşendir. Sensör ise bu görüntünün sayısallaştırılmasını sağlayan bileşendir. Ve yukarıda dediğim gibi hemen hemen (çin’ler de dahil) tüm kameralarda aynı markanın sensörü ve lensi kullanılmaktadır. Bu nedenle 10 tane kamera alacaksanız, 1-2 tanesini ucuz alarak şahsen denemek faydalı olabilir. Ucuz ve pahalı kamera arasındaki farkı anlamanın başka yolu yoktur. Katalog değerlerinden asla anlaşılamaz. Şimdi maddeler:

Kızılötesi görüş (Infrared ~ IR) isteniyor mu?
Bu tip kameralarda, ışık seviyesi belirli bir değerin altına düştüğünde (gece mesela) kamera sensörün önüne bir perde çeker ve sadece kızılötesi ışığın içeri girmesine izin verir. Kamera bu durumda siyah beyaz olsa da gene görüntü verebilir. Ancak özelikle iç mekan kameralarda IR özelliğin pek bir anlamı yoktur. Çünkü kızılötesi ışık için de gene bir kaynağa ihtiyaç vardır. Kameranın gördüğü alanda normal aydınlatma varsa (harekete duyarlı PIR lamba veya sokak aydınlatması gibi mesela) kamera gene kızılötesi özelliğe geçmeyecek ve normal kamera gibi çalışacaktır. Bu durumda neden daha fazla para verip IR özellikli kamera alasınız ki? Haa unutmadan, bu kameralara D/N (Day & Night) kamera deniyor. Ve iki tür D/N kamera var: “Gerçek D/N” ve “elektronik D/N”. Elektronik D/N kameralar, görüntüyü yazılımsal olarak siyah/beyaz yapıyor ve yazılımsal iyileştirme sağlamaya çalışıyorlar.
IR aydınlatma gereklimi?
Doğrudan kameralar ile alakalı değil ama buraya uygun gördüm. D/N kamera aldınız ve gece kameranın gönderdiği görüntü sizi tatmin etmedi. Kameranın gördüğü alana harekete duyarlı lamba koyabilirsiniz. Lamba koyarak gündüz gibi de yapmak istemeyebilirsiniz, mesela evcil hayvan dükkanları istemeyebilir hayvanları rahatsız etmemek için. Bu durumda IR aydınlatmalar kullanılabilmektedir. Bu aydınlatmalar sayesinde; ortam D/N kamera için ışıl ışıl aydınlık görünürken, insan gözü için zifiri karanlık olabilir. Hatta ucuz kameraların birçoğunun kendi üzerinde (örnek yazının başındaki resim) IR LED’li aydınlatma bulunmaktadır.
Sensör boyutu (maksimum çözünürlük) ne kadar olmalı?
Bu sorunun cevabını verebilecek tek kişi sizsiniz. Örnek video boyutlarını inceleyip karar vermelisiniz. Evinize alacağınız TV’nin boyutuna karar verme gibi birşey bu işlem.
Kameranın lensi değişebiliyor mu?
Değişebiliyorsa ne tarz lens kullanılacak? Normade bu soruların cevabını size projeyi yapan arkadaşlar verir. Ama gene de genel kültüre sahip olmak için, azcık bilgi birikimi yapabilirsiniz. Kameralarda lensin odak uzaklığına bağlı olarak “geniş açı” ve “tele lens” olmak üzere temel iki tür lens vardır. Kameranın hedef görüntü alanı; 3-5 metrelik alan ise geniş açı lens kullanılır. 20 metredeki görüntüyü büyük görmek isterseniz, tele lens kullanılır. Lens ile ilgili bir başka konu da lensin odak uzaklığının değiştirilebilir olup olmadığıdır. “Varifocal” tabir edilen lenslerden kullanırsanız, lensin zum yapma özelliği olacaktır. Ancak yanlış anlaşılma olmasın, zum işlemini kamera üzerinden elle yapabilirsiniz. uzaktan zum yapma sadece PTZ (pan-tilt-zum) tabir edilen hareketli kameralarda vardır ve bunlar da çok pahalıdır.
Plaka tanıma, yüzleri net seçme gibi özel istekleriniz olacak mı?
Bu tarz özel ihtiyaçlar varsa lütfen proje aşamasında firmaya bunu vurgulayın. Çünkü ihiyaca göre kameranın markası, modeli, ilave aydınlatması, montaj konumu tamamen değişecektir. Apayrı bir hesap-kitap işi kısacası…
Kameranın kasa tipi nasıl olsun?
Temelde iki seçenek var. Caydırıcı özelliği fazla olan “kutu (box)” tipi kameralar ve “kubbe (dome)” tip kameralar. Kubbe kameraların avantajı; küçük olması ve dekoratif olması. Yine bu kubbe kameralara renkli cam takarak, lensin nereye baktığının anlaşılması engellenebiliyor. Bir de kameraların; darbeye/toza/suya/ısıya/soğuğa dayanıklı olmasını sağlayan kılıfları (housing) var. Bu kılıflar bazen kameraya sabit (tospağa gibi) bazen de ayrı olabiliyor. kalitesine göre fiyat ta fırlayıp 200$’a kadar çıkabiliyor. Yine yanlış anlamaya mahal vermemek için belirteyim: Hemen her PTZ kamera dome şeklindedir ama her dome kamera PTZ değildir.

Updated: 2 Mayıs 2014 — 18:33

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014