Güvenlik Kamerası Rehberi- Kablo, İşçilik, Garanti

guvenlik-kamera_(16)Sıkıntılı bir başlık bu da. Özellikle işçilik konusu sıkıntılı. Bu işlerden bir zamanlar (2000 yılına kadar) deli paralar götüren esnafın bazıları; azalan kar marjları konusunda çareyi çapaçul işçilik yapmakta bulmaya başladı. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Benim önerim öncelikle CCTV uygulanacak alanın kroki üzerinde kritik alanların belirlenmesi işe yarayacaktır. Daha sonra bu alanların kritiklik seviyesi belirlenmeli ve -üstteki sorulara verdiğiniz cevaplara birlikte- firmaya “çöz bakalım bizim projeyi” denmelidir. Firma size farklı sayıda kemaraları olan, farklı kapasitede depolama üniteleri olan birkaç teklif verecektir. Mümkünse kablolaması az olan projeler tercih edilmelidir. Kablolamanın az olması; işçiliğin, maliyetin, arıza ihtimalinin az olması anlamına gelmektedir.

Malesef bakırın değeri günden güne artmakta ve bakır kablo maliyetleri de fırlamaktadır. Hal böyle iken, çok uzun mesafeye kablo çekmek oldukça fazla maliyet getirecektir. Her bir kameraya iki ayrı kablo (birisi görüntü için [analog sistemlerde koaksiyel kablo], diğeri de enerji için) çekilmesi gerektiğini unutmayın.

Garanti şartları da mutlaka net olarak konuşulmalı hatta yazıya dökülmelidir. Sayfalarca sözleşme yazmaya gerek yok, 1 sayfada en kritik maddelerin %90′ını yazabilirsiniz. Sistemin hangi bileşenleri garanti kapsamında? İşçilik ve kablolar garanti kapsamında mı? Yoldan kamyon geçse, yerden giden kabloyu ezse, nolacak? Garanti süresi ne kadar olmalı? Kargo maliyeti varsa, kime ait? Arızalı ürünlerin onarım/değişim süresi ne kadar olmalı? uzağa bir yere düşen yıldırımdan topraktan gelen geribeslemede arıza yapan cihazları (topraklama arızaları garanti dışında olur yazmazsanız) kim karşılayacak? vb…

Kısacası, projenin maliyetinde belki yarısını belki de daha fazlasını bu kısım getiriyor. Bir firmanın 3.000 lira istediği projede; “1.000 liraya ben bu işi yaparım” diyen başka bir firmaya karşı artık elinizde soracak bazı kriterler var.

Updated: 2 Mayıs 2014 — 18:43

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014