Güvenlik Kamera Çeşitleri

guvenlik_kameralari1- Sabit Güvenlik Kameraları: Sabit kameralar aslında en yaygın kullanılan güvenlik kamerasıdır diyebiliriz. Bu kameralar kamera ile birlikte kamera lensi ve kamera ayağı ilave edilerek satışan kameralardır. Hem dahili hemde harici ortamlarda kullanılmaktadırlar. İç ortamlara çıplak olarak, dış ortamlara ise kamera hausing(muhafaza) kullanılarak montaj edilmekte ve kullanılmaktadırlar. Günümüzde sabit güvenlik kameraları siyah beyaz, renkli ve daynight olarak satılmaktadır. Fakat siyah beyaz kameralar artık kullanımdan kalkmış durumda olduğunu belirtmek istiyorum.

2- Dome Güvenlik Kameraları: Dome kameralar adını kubbe şekline benzemesinden dolayı dome = kubbe kameradan almaktadır. Günümüzde çokça kullanılan bir güvenlik kamerasıdır. Dome kameralar daha çok estetik bir görünüşe sahip olduklarından dolayı iç ortamlarda kullanılmaktadırlar. Ama günümüzde vandal ve IP66 özelliklere sahip harici ortamlarda kullanılabilen dome kameralar üretilmiş ve satılmaktadır. Dome kameralar ilave kamera ayağı ve kamera lensi gerektirmezler bu ürünler kameranın üzerinde hazır gelmektedir.

3- IR Güvenlik Kameraları: Yine son birkaç yıldır çokça kullanılmaya başlayan bir güvenlik kamerasıdır. Bu kameraların üzerinde infrared (IR) led bulunan kameralardır. Bu kameralar sıfır ışıkta yani zirifi kameranlıkta görüntü almamıza imkan tanırlar. Yine en büyük özellikleri hepsinde olmasada IP66 korumaya sahip olmaları, ilave lens ve ayak gibi ekipmanlara gereksinim duymamaları dolayısı ile ekonomik olmalarından dolayı ciddi talep görmektedirler. Daha çok sahip oldukları infrared led sayısına göre satılmaktadırlar.

4- Speed Dome Kameraları: Speed dome kameralar dome kameralara benzese de aslında dome kameralar ile teknik bir benzerliği yoktur. Speed dome kameralar hareketli kamera demektir. Bu kameralar pan-tilt özelliklidir yani aşağı yukarı ve sağa sola dönüş yapabilme özelliğine sahiptirler. Bu kameralar genellikle harici ortamlarda veya yine yüksek bir noktaya konabilecek ise dahili ortamlara montaj edilirler. Bu kameraların kamera sistemi merkezinde kontrol klavyeleri bulunmaktadır. Bu sayede bu kameralar istenilen yönlerde hareket ettirilebilmektedir.

Updated: 2 Mayıs 2014 — 19:38

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014