Güvenlik Kamera Sistemi Nasıl Kurulur?

27075-Sell-Video-And-Audio-Wireless-Camera-Kit-Ls-602g4-One-Wireless-Receiver-And-4-Cameras-1Basit anlamda güvenlik kamera sistemi kurulumu şu şekildedir. Güvenlik kameraları ile güvenlik kameralarının kaydının tutulacağı kayıt cihazı arasına kullanılacak güvenlik kamera çeşidine göre gerekli kablolamanın yapılması işlemidir. Yine burada güvenlik kameralarının enerji beslemeleri için şebekeden uygun şekilde beslenmeleri gerekmekte olduğu unutulmamalıdır.

Güvenlik kamera kurulumu hakkında yukarıda kısaca bilgi vermeye çalıştık fakat burada kamera kurulumunu kısaca anlattık bunun dışında bu kurulumda çok fazla ciddi uzmanlık ve bilgi gerektiren konuların bulunduğu unutulmamalıdır. Basit anlamda kayıt cihazı ile kamera arasında gerekli kablolamanın yapılması ile sistemin işlevsellik kazanacağı düşünülmemelidir. Güvenlik kamera sistemleri kurulumunda analog kamera sistemlerinde koaksiyel sinyal kabloları kullanılırken analog sistemlerde CAT6 data kabloları kullanılmaktadır.Güvenlik kamera sistemlerinde kablolama eğer iç ortamda yapılacaksa örneğin evimizin, ofisimizin veya iş merkezimizin içinde ise kablolama genellikle PVC kablo kanalları kullanılarak yapılmaktadır. Ama eğer bina yeni yapılıyor veya kablolama için sıva altı boru bırakılmış ise kablolama sıva altından yapılmaktadır. Harici(dış) ortamlarda kablolama genellikle toprak altından kazı yapılarak yapılmaktadır. Bazen açıktan cctv kabloları taşınsada asla uygun olmayan bir kablolama olduğunu söylemem gerekiyor.

Bir güvenlik kamera sistemi kurulumunun kablolama aşamasından sonra, kabloların uygun kablo aparatları kullanılarak kayıt cihazı ve kameraya birleştirilmesi gerekmektedir. Bu birleştirme analog sistemlerde BNC aparatları ile yapılırken IP sistemlerde ise bu bağlantı RJ45 jacları ile yapılmaktadır. Bu birleştirmenin ardından kayıt cihazının içine HDD(harddisk) takılır. Kamera ve kayıt cihazına elektrik verilerek, kayıt cihazının gerekli programlama işlemleri tamamlanır. Bununla birlikte bir güvenlik kamera sistemi kurulumu tamamlanmış olmaktadır.

Burada basit anlatmış olsakta aslında hiçte göründüğü gibi değildir. Bunun için bu konuda çalışan uzman birinden veya firmadan destek almanız gerekecektir. Konu hakkında bilgi sahibi değilseniz bu konuda kurulum yapmaya çalışmanız doru olmayacaktır. Dahası kullanacağınız kamera, kayıt cihazı gibi ekipmanlara zarar verme durumunuzun olduğunu belirtmek durumdayım.

Updated: 2 Mayıs 2014 — 19:51

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014