Gece Görüş Kamera Nedir Nerelerde Kullanılır

Gece Görüş kameraların genel özelliklerini, kullanım alanlarını ve tercih edilme nedenlerini inceleyen yazımıza gece görüş kameranın tanımıyla başlayalım.

Gece Görüş (IR) Kamera Nedir?

Infra Red yani kızıl ötesi ışınlar kullanarak, karanlık ortamlarda görüntü elde etmeye yarayan güvenlik kameralarına gece görüş kameralar denir.

IR Kameralar Karanlıkta Nasıl Görüntü Sağlar?

Tabi ki bir cismin görünebilmesi için en önemli ihtiyaç ışıktır. Gece görüş kameralar da ışık olmadan cismi görüntüleyemez. IR kameralar en önemli ihtiyaç olan ışığı üzerinde bulunan ledler sayesinde karşılar. Üzerindeki sensörler sayesinde ışığın belli bir seviyenin altına indiği ortamlarda, IR ledler devreye girer. Karanlık ortamda cisimlerin üzerine kızılötesi ışınlar gönderir. Cisimlerden yansıyan ışınlar kamera tarafından görüntüye çevrilir ve monitöre aktarılır. IR kameralarda kaliteli görüntü elde etmek için lensi doğru seçmek gerekir. Görüntülenecek bir alan veya cisim, uzakta veya yakında olabilir. Bu nedenle, IR kamera satın almadan önce nerede kullanılacağı belirlenmiş olmalıdır.

IR Kameralarda siyah beyaz ve renkli görüntü elde edilebilir. Ancak renkli kameralarda sadece gündüz renkli görüntü elde edilebilir. Gece olunca renkli kameralar da siyah beyaz görüntü verir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus gece görüş kameralar, IR ledlerini yakmak için ayrıca enerji gereksinimi duyar. Bu nedenle IR özelliği olmayan bir güvenlik kamerasından iki kat daha fazla enerji harcar. Bu nedenle sistemin adaptör seçimi, IR kameraların fazladan enerji ihtiyacı göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Genel olarak IR kameralarda ışıksız bir ortamda kaliteli görüntü elde etmek;

1- Cisimden yansıyan ışınları algılayan resim algılayıcı hassasiyetine,

2- Işığın belli bir seviyenin altına düştüğünde, sensör tarafından yakılan kızılötesi ledlerin lamba gücüne ve yansıyan ışığın miktarına,

3- Görüntülenecek cismin uzaklığına göre lensin seçimine,

4- Gönderilen ışığı yansıtacak olan cismin özelliğine bağlıdır.

Dördüncü maddeyi açıklamak gerekirse, gönderilen ışığı yansıtan cisimlere örnek olarak toprağı verelim. Toprak, gönderilen ışığı yansıtmaz aksine emer. Metal cisimler ve beton cismi çok iyi derecede yansıtır. Kameraya gelen görüntü çok kalitelidir. İnsan ve hayvanlar ise ışığı orta seviyede yansıtır. Görüntü çok kaliteli olmaz ama rahatlıkla seçilebilir.

IR Kameralar Neden Tercih Edilir? Avantajları Nelerdir?

Öncelikle diğer kameralardan farklı olarak kamera ayağı, kamera muhafazası ve CCTV kamera lensi gerektirmez. Bu açıdan ekonomik olduğu söylenebilir. İç ve dış ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Genelde hırsızlık olayları gece meydana gelmektedir. Korunmak istenen ortamda IR özelliği olmayan bir güvenlik kamerası varsa sadece gündüzleri çalışır. Geceleri hiçbir avantaj sağlamaz. Bu nedenle genelde IR kameralar tercih edilir.

Updated: 7 Mayıs 2014 — 18:26

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014