Dome Kamera Nedir?

Öncelikle , “Dome” ne demektir bunu açıklayalım. Dome kelimesinin Türkçe karşılığı kubbedir. Şekil itibariyle kubbeyi andıran bu güvenlik kameraları günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedenlerine bakacak olursak şunları sıralayabiliriz:

1. Genelde kapalı alanlarda kullanılan dome kamera çok şık bir tasarıma sahiptir.

Dome kameralar genellikle ofislerde, okul koridorlarında, hastane koridorlarında vb. yerlerde kullanılmaktadır. Bu tür kapalı alanlarda, bulunduğu odanın göze batmayacak bir yerinde gayet şık yapısıyla bir aksesuar görüntüsü verebilir. Örneğin; box kameralar daha büyüktür ve ofisler için kullanışsız bir görüntüye sahiptir. Daha çok dış mekanlarda kullanılırlar. Kapalı mekanlarda box kameralar göze batabilir. Bu yüzden dome kameralar tercih edilir.

2. Diğer güvenlik kamerası çeşitlerine göre daha az masraflıdır.

Ekonomik açıdan da güvenlik kamerası alanında, diğer çeşitlere göre daha avantajlıdır. Kendi muhafazası, lensi üzerinde gelir. Bu açıdan çok tercih edilirler. Tüm bu ekonomik avantajların yanı sıra dome kameraların montajı da çok basittir. 3 vida, dübel ve vida ile montajı yapılabilir. Kamera ayaklığı gerektirmez. Duvarın herhangi bir yerine ya da tavana monte edilebilir. Bakımı da kolaydır. Diğer kameralarda, lensin temizlenmesi gerekirken dome kameralarda sadece dış yüzeydeki kubbeyi temizlemek yeterli olacaktır. Herhangi bir tozlanmada veya buharlaşmada uygun bir bezle dış yüzeyi temizlenir ve kullanıma devam edilebilir.

3. Caydırıcılık özelliği yüksektir.

Günümüzde kötü amaçlı kişilere karşı güvenlik kameraları oldukça etkili konumdadır. Sadece suç alanında değil, artık birçok alanda güvenlik kameraları kilit önem taşımaktadır. Dome kameraların bir avantajı da caydırıcılığının yüksek olmasıdır. Kötü niyetli birinin, güvenlik kamerasının yerini tespit etmesi mümkündür. Ancak dome kameralarda dış kubbenin genelde koyu ve yuvarlak olması, içindeki lensin ne tarafa dönük olduğunun görünmesini zorlaştırmaktadır. Bu da kişilerin, kameranın kendisini görüp görmediğini anlamasını zorlaştırır. Bu nedenle dome kameraların caydırıcılık özelliği yüksektir. Hatta bulunduğu yere dış görünümü uygun bir dome kamera seçilirse, kameranın yerini tespit etmek bile gayet zorlaşacaktır.

4. Yetkili dışında hareket ettirilemez.

Dome kameraların dış yüzeyindeki kubbeden dolayı lense ulaşmak mümkün değildir. Kamera yetkililer dışında hareket ettirilemez. Örnek verecek olursak, okullarda bazı öğrenciler görüntülenmek istemediği zamanlarda kamera açılarını değiştirebilir. Bu okul yönetimi açısından rahatsız edici bir durumdur. Öğrencilerin başlarına gelebilecek herhangi bir durumda, olay yerinde güvenlik kamerası olmasına rağmen okul yönetiminin elinde görüntü bulunmaz. Bunu engellemek için dome kameralar gayet etkilidir. En çok tercih edilme nedenlerinden biri de yetkisiz kişilerce kamera açısının başka bir yöne çevrilememesidir.

5. Dış mekanlarda güneşten etkilenmez

İç mekanlarda olduğu kadar, dış mekanlarda da kullanılabilirliği yüksek olan dome kameralar, güneş ışınlarından çok fazla etkilenmez. Bunun nedeni yine dışında bulunan kubbedir. Güneş ışınlarını kesen siyah kubbe, kameraya gelen güneş ışınlarından dolayı görüntü bozulmasını engeller.

Genel olarak güvenlik kamerası sektöründe gayet kullanışlı bir ürün olan dome kameraları sitemizde bulabilirsiniz.

Updated: 7 Mayıs 2014 — 18:29

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014