DVR Kartları Hakkında Genel Bilgi

DVR KART NEDİR?
Pci Dvr kartı ; bilgisayar PCI slotuna takılan ve dijital görüntü kayıt programıyla birlikte kameralardan gelen görüntü sinyallerinin bilgisayar ekranında aynı anda izlenmesi ve aşağıdaki fonksiyonları gerçekleştiren elektronik üründür:
* Video bilgisinin sıkıştırılarak bilgisayara kamera görüntü kaydı
* Ses sinyalinin sıkıştırılıp bilgisayarın diskine ses kaydetme (bazı modellerde)
* İhtiyaç duyulduğunda kayıtlı görüntülerin oynatılması
* Kayıtlı sesin dinlenmesi (bazı modellerde)
* Ağ üzerindeki diğer bilgisayarlardan veya internet üzerinden uzak pcden görüntüleri canlı izleme ( görüntü transferi)
* Ağdaki diğer bilgisayarlar veya internet üzerinden uzak bilgisayarda sesi canlı dinleme ( ses transferi)
dvr_kartBilgisayar temelli, dvr kart kullanılan kamera sistemi
Dvr kartı ismi, İngilizce “Digital Video Recorder” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir teknik terimdir ve neredeyse bir sektör adı haline gelmiştir. Dijital görüntü kayıt, dvr kartların fiyatı düşmesi / performansı artması sonucu günümüzde herkesin satın alabileceği seviyeye gelmiştir.

DVR KART ÇEŞİTLERİ:

Yazılım sıkıştırmalı dvr kartYazılım sıkıştırma tekniği kullanan dvr kartlar / Software dvr kartı : Dvr kartı ve görüntü kayıt programı, video sinyalini alır – işler – bilgisayarın anlayacağı digital bilgiye dönüştürür. Bu bilgilerin sıkıştırılması, diske kaydı ve diğer işlemler bilgisayar mikro işlemcisi ve bilgisayarın Ram belleği tarafından gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar işlemcisi ve ram belleği vasıtasıyla görüntü kaydı yapan bu tip dvr kartlara yazılım sıkıştrımalaı dvr kart / software dvr kartlar denilir.
Bunlar çok ağır işlemlerdir ve ram bellek ile mikroişlemci oldukça yorulur. Bu yüzden software dvr kart kullanılan bilgisayarda dvr programı ile aynı anda başka ağır program çalıştırılması tavsiye edilmez. Bu zayıf tarafına karşılık fiyatları oldukça düşük olduğu için bu kartlar en çok kullanulan modeldir.

Donanım sıkıştırmalı dvr kart Donanım sıkıştırmalı dvr kartları / hardware dvr kartı : Dvr kart üzerinde kendi işlemcisi ve ram hafızası vardır. Kameralardan gelen sinyal dvr kartı üzerinde dönştürülür, sıkıştırılır, işlenir. Bilgisayar işlemcisi sadece bu hazır digital görüntü bilgisini ekrana yansıtma, diske kaydetme işini yapar. Hardware dvr kartı neredeyse kendi başına çalışır, bilgisayar işlemcisine ve ram hafızaya hiç yük binmez. Donanım sıkıştırmalı dvr kart fiyatları nispeten pahalıdır. Ancak yüksek kalitede, kesintisiz görüntü kalitesi ve özellikle ses kaydı istenen yerlerde kesin çözümdür.

Harici Usd dvrHarici usb dvr : Özellikle notebook bilgisayarlar için geliştirilmişlerdir. İstenirse masaüstü pc ilede kullanılabilir. Şu anda sadece 4 kanallı olarak üretilmektedir. Fiyatı nispeten yüksek, yetenekleri kısıtlıdır. Laptop bilgisayarlı kamera sistemi için idealdir.

DVR Dijital kayıt programı nedir? : Dvr kartları birlikte ücretsiz olarak gelmektedir. Bilgisayar ile dvr kart arasındaki bilgi alış verişini sağlayan, analog bilginin dijital dataya dönüştürülmesini sağlayan bilgisayar yazılımıdır. Her dvr kartı için kendine ait bir kamera görüntü kayıt programi bulunmaktadır. Bazı dvr programlari dvr kart özelliğine bağlı olarak ses kaydıda yapmaktadır.

DVR kart kurulumu : Dvr kartın bilgisayar pci slotuna takılıp, kurulmaları herhangi bir PC kartı kurulumu kadar pratiktir. Daha önceden herhangi bir bilgisayar kartı (örneğin : ekran kartı, ses kartı, ethernet kart vb. ) takıp, sürücülerini yükleyen birisi tarafından rahatça kurulur, devreye alınır. Üstün görüntü sıkıştırma kapasitesi sayesinde günlerce / aylarca görüntü kaydı yapması, uzaktan izlemeye izin vermesi VB özellikleri ile fiyatlarının ucuzlaması nedeniyle üretimi kalkan demode analog görüntü kayıt cihazlarının yerini almıştır.

DVR görüntü kayıt programının kurulması : Bilgisayarın donanım özellikleri tavsiye edilen şartları sağlıyorsa kurulumu son derece kolay ve sorunsuzdur. DVR kayıt programları oldukça ağır programlardır ve üreticinin uyarılarına mutlaka uyulmalıdır. Sorunsuz bir çalışma için dvr progarmı çalışan bir bilgisayarda işlemciyi yoracak ağır programlar çalıştırılmamalıdır.

Updated: 7 Mayıs 2014 — 18:35

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tunalı Güvenlik © 2014